Sosyal Medya ve Geleceğin Mesleği

Sosyal Medya ve Geleceğin Mesleği

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle sosyal medya uygulamalarına olan ilgi de artmaktadır. Sosyal medya uzmanları isim ve marka bilinirliğini artırmak, pazarlama işlemlerini geliştirmekle sorumlu kişilere verilen addır. Sosyal medya uzmanı satışları artırmak için strateji planlaması, izlenmesi ve uygulanması gibi işlemlere sahiptir. Sosyal medya uzmanının görev tanımı sorumluluklarına göre değişmektedir. Markaların isteklerine göre sosyal medya uzmanının görevleri de kendi aralarında ayrılacaktır. Sosyal medya uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yer almakta olup geleceğin de meslekleri arasında sayılmaktadır. Sosyal medya uzmanlarının görevleri şu şekilde sıralanabilir:

İçeriklerin günlük oluşturularak düzenlenmesi, video ve resimlerin eklenmesi,

Sürekli takip halinde olunması, paylaşıma veya ürünlere gelecek olumsuz eleştiriler, şikayetler için ulaşılabilir olmalı,

Kıyaslama, araştırma ve hedef kitle kimliklerinin analizinin yapılması, kitle kimliklerinin şekillenmesiyle sosyal medya stratejilerinin oluşturularak uygulanması,

Gerektiği halde düzeltmeler yapabilmesi,

Marka isimlerini yöneterek promosyonları düzenlemek, sosyal medya hesaplarına erişimi artırmak,

Kriz yönetimini iyi şekilde sağlamak

Sosyal Medyanın Özellikleri Nelerdir?

Sosyal medya uygulamaları katılımcı olması ve paylaşıma izin vermesiyle her dönem sıklıkla tercih edilmektedir. İnternet kullanıcısı olan bireyler internetten bilgi ve haberleri sorunsuz şekilde alabilmektedir. Sosyal medya uzmanı etkili çalışmalarıyla kısa sürede başarılı olabilmektedir. Sosyal medya uygulamaları ulaşılabilir olup internet bağlantısı olan kişiler kolaylıkla sosyal medyada ki gelişmeleri takip edebilmektedir. Sosyal medya analiz edilebilir olup aynı zamanda iletişim kaynağı halindedir. Kullanıcılar da birbiriyle iletişim kurabilir.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya meslekleri arasında yer alan uzman olabilmek için üniversitelerde belli bir bölüm yoktur. Üniversitelerin reklam, pazarlama, işletme gibi bölümlerinden mezun olan kişiler sosyal medya uzmanı olabilir. Belli bir sertifika sahibi olan kişiler sosyal medya alanında uzman eğitimler verebilir. İletişim fakültelerinde yer alan Yeni medya bölümleri 4 senelik eğitimler sunmaktadır. Vakıf üniversitelerinde yer alan bölüm zamanla devlet üniversitelerinde de yer alacaktır. Sosyal medya danışmanlığı adı altında eğitimler verilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olmalı?

Geleceğin meslekleri arasında yer alan sosyal medya danışmanlığı ve uzmanlığı raporlama, analiz yeteneği, ölçümleme yeteneğine sahip olmalıdır. İçerikler belli analizlerle analiz edilmeli, sonraki adımlar verilere göre atılmalıdır. Uzmanların internet sitesi düzenlemesi ve tasarımları hakkında yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olması beklenmektedir. Sosyal medya uygulamalarından beklenen özellikler arasında yer alan seo ve sem gibi araçlara hakim olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra sosyal medya uzmanı maaşlarının oldukça yüksek olduğunu söylemeliyiz. Dijital uygulamalarda tecrübeli olması gereken sosyal medya uzmanları kriz yönetimi konusunda becerikli olmalıdır.

Geleceğin Sosyal Medya Meslekleri Nelerdir?

Dijital dünyada gerçekleşen son trendlere hakim olan sosyal medyada uzmanların da oldukça yetenekli olması gerekir. Sosyal medya uygulamalarına olan talep günden güne artmakta olup sosyal medya uzmanları pazarlamacı, grafiker gibi düşünebilmektedir. Şirket içerisinde yer alan sektörden insanlarla eş zamanlı olarak çalışmalıdır. Uzmanlar yeni fikirlere, grup çalışmalarına yatkın olmalıdır. Sosyal medya uzmanları toplumsal ve kültürel alanlarda temel bilgilere sahip olarak çalışmalarını sürdürmelidir. Özellik kişilerin hangi kesimlere nasıl hitap etmesi gerektiğini bilmesini sağlamaktadır. Dijital platform olan sosyal medya uygulamalarında çalışan kişilerin araştırmacı bir ruha sahip olması gerekmektedir. Yeni içerik üreteceği için hayal gücü geniş, yaratıcı insan olması gerekir. Medya ile ilgili bölümlerin okunması da sosyal medya uygulamalarının yönetilmesine kısa sürede hazırlanılmasını sağlamaktadır. Anılarınızı paylaşmanın yolu olan sosyal medya uygulamaları doğru kullanıldığı zaman sektörde öncü olmanızı da sağlamaktadır.

Read more

Sosyal Medya Kurslarının Kişisel Sosyal Medya Yönetimi İle İlişkisi

Sosyal Medya Kurslarının Kişisel Sosyal Medya Yönetimi İle İlişkisi

Dijital pazarlama ve sosyal medya kursları günümüzde oldukça çok talep görmektedir. Sosyal medya kurslarında eğitimler basit seviyeden başlayarak orta ve ileri seviyeye dek sürmektedir. Sosyal medya kurslarında esas olan dijital pazarlama tekniklerini bilmek, hedef kitle analizi yapmaktan geçmektedir. Hedef kitle segmentasyonu yapılarak, rakip analizleriyle en etkili sonuçlar alınabilmektedir. Ücretli ve ücretsiz kurs seçenekleri sunulan eğitimlerde sosyal medyanın önemi, dijital iletişim stratejileri ve oluşturulması, sosyal medya yönetim araçları, sosyal medya yönetim planlarının oluşturulması, iletişim planlarının oluşturulması, rakip analizleri, sosyal medya raporlamalarının yapılması, geleneksel medya, sosyal medya arasında ki farklılıkların öğrenilmesi, sosyal medya takvim planı oluşturulması, sosyal medya gönderisi oluşturulması sağlanmaya çalışılmaktadır. Online video içerikleri, bitirme sertifikaları, eğitmen soru ve cevapları, eğitmenlere doğrudan mesajlarla sosyal medya konusunda ki eksikliklerinizi kısa sürede giderebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi eğitimi ücretsiz şekilde de sunulmaktadır. Sosyal medya yönetimi eğitimi profesyonel şekilde yapılmaktadır. Sosyal medya kurslarıyla sosyal medya uzmanlığı için gereken eğitimleri de almış olursunuz.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Günden güne dijitalleşen dünyanın getirdiği zorunluluklardan biri de sosyal medya yönetimini iyi bilmektir. Yeni nesil medya servisleri olan sosyal ağlar hayatımızın her yerinde etkindir. Eş zamanlı ve gerçek paylaşımlarla kişisel bilinirliğiniz için fırsatlar sunulmaktadır. Dünyada 3 milyarın üstünde olan sosyal medya kullanıcı sayısı marka bilinirliğinizi artırmanıza da faydalı olacaktır. Sosyal medyada yer alan gelişmeleri takip ederek iş ilişkilerinizi, iletiminizi de artırabilirsiniz. Kullanıcılar sosyal medya ağlarıyla içeriklerini yenileyebilir, firmaları ve markalarına da katkı sağlayabilir. Sosyal medya uzmanları globalleşen dünyaya ayak uydurmak için gereken eğitimleri sizlere sunmaktadır. Eğitimde sosyal medya kullanımı da en çok kullanılan alanlardan biridir. Sosyal ağlarla eğitim, ekonomi, siyaset gibi spesifik alanlara özgü içerikleri elde edebilirsiniz. Medya kullanıcıları içeriklerini hedef kitlelerin beğeni durumlarıyla, seçimleriyle yenileyebilir. Başarılı kişisel sosyal medya denetimleri ve yönetimleri de mevcuttur.

Kişisel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Medya araçlarının nasıl kullanılacağını belirlemeye yarayan işlemlere sosyal medya yönetimi denir. Çeşitli alanlarda sektör deneyimlerine sahip olan uzmanlar, start-up proje girişimcilerine de yeni kapılar açar. Elde edilen değerlerle sosyal medya kullanıcılarını analiz edebilir, hesapların etki alanlarını da genişletebilirsiniz. Hesaplara sunulacak içeriklerin tasarlanmasıyla izlenecek sunum süreci için stratejiler geliştirilmektedir. Sosyal medya ve eğitim ilişkisine bakıldığı zaman yönetiminin ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Günden güne gelişen gündemin yakalanmasında, düşüncelerin yazısal, görsel, işitsel şekilde ifade edilmesinde işe yarayan araçların tamamıdır. Bu stratejiler için uzman bakış açısı gerekmektedir. Hedef kitleler için uyarlanan stratejiler dijital pazarlamaların olmazsa olmazlarındandır.

Sosyal Medya Eğitimi Neden Önemlidir?

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte eski sosyal medya araçlarının kullanımı da hızla azalmıştır. Bununla birlikte medya araçları internete taşınmıştır. Güncel haberlerin yanı sıra diziler, şarkılar internet aracılığıyla izleyenleriyle buluşmaya başlamıştır. Reklamlar ve pazarlamalar da 7’den 70’e kullanıcısı olan sosyal medya hesaplarının popülerliğini artırmaktadır. Uzmanlar tarafından sosyal medya uygulamalarında gereken programların nasıl kullanıldığı öğretilerek eğitimler etkin şekilde tamamlanır. Sertifikalı eğitimler kişilerin kariyer yaşamını geliştirmesinin yanında kişisel hesaplarını da yönetmesini sağlar. Sosyal medya uygulamalarıyla marka imajı oluşturmanın yanı sıra potansiyel müşteriler için de trafiği artırma çalışmaları yapabilirsiniz. Markaların internet üzerinden aktifliği de bu sayede sağlanmaktadır. Sosyal medyada aktif olmak için Google sosyal medya eğitimi almak gerekmektedir. İnternet üzerinden satışlar artırılabilmekte, doğru pazarlama ve reklam faaliyetlerine odaklanılmaktadır.

Read more

Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Gelişen teknoloji son yıllarda hayatımızın her alanında etkisini göstermektedir. Dünya nüfusunun çoğu sosyal medya uygulamalarını kullanmaktadır. Twitter, Facebook, Youtube, Instagram, Snapchat artık her alanda yer almaktadır. Sosyal medya kullanımının gittikçe arttığı günümüzde hem beden hem de ruh sağlığını korumak da önemlidir. Başımızı kaldırmadan kullandığımız sosyal medya uygulamaları günden güne artmaktadır. Birçok yerle iletişime geçebildiğimiz sosyal medya uygulamaları elimizdeki küçücük cihazlardan bile ulaşılabilir durumdadır. Sosyal medya etkili ve doğru kullanıldığı zaman birçok pozitif faydası olan bir platformdur. Sosyal medyanın toplum üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Vaktimizin çoğunluğunu geçirdiğimiz sosyal medya uygulamalarının beden ve ruh sağlığımızı etkilememesi için dikkatli şekilde kullanılması gerekir.

Sosyal Medya Uygulamalarının Olumsuz Yanları Nelerdir?

Sosyal ağlarla gereğinden çok haşır neşir olan kişiler üzerinde yapılan araştırma sonuçları sosyal medya ağlarının hem bedensel hem ruhsal açıdan etkilerini göstermektedir. Saplantı derecesinde sosyal medya bağımlısı olmamak için kendinize belli süreler koymanız önerilmektedir. Sosyal medya hayatımızı nasıl değiştirdi sorusuna uygulamalarının zararları şu şekildedir:

Yalnızlaşma: Sosyal medya üzerinde günün büyük kısmını geçiren kişilerin artan asosyal hayata geçerek içine kapandığı görülmektedir. Sosyal medyada iyi hal ve mutluluk durumu paylaşan gençler üzerinde olumsuzluklarıysa çok daha fazladır. Hayatın sadece iyi yönlerini gören kişiler çevresinin kendisinden çok iyi durumda olduğu kanısıyla kendini sosyal hayattan da soyutlamaktadır.

Anksiyete: Çeşitli sosyal medya platformlarını kullanan kişilerin huzursuzluk, endişe, uyku bozuklukları ve konsantrasyon eksiklikleri belirtileri oldukça fazladır.

Uyku Bozukluğu: Sosyal medya Sosyal medyayla zaman geçirmek insanların uyku düzenini de bozmaya başlamıştır.

Stres hali: Sosyal medyaya sıklıkla girme nedeni stres atmak olarak görülse de aslında sıkça vakit geçiren kişilerin daha stresli olduğu görülmüştür.

Bedensel Sağlık Sorunları: Uzun süreli sanal ortamlarda zaman geçiren kişilerin aynı pozisyonlarda uzun zaman kalmalarından dolayı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Omurga bozukluğu, boyun düzleşmesi, migren, göz bozukluğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Depresyon hali: Başkalarının gözler önünde ki yaşamını takip etme, kendi hayatlarıyla kıyaslama, özenme gibi durumlar da depresyon nedeni olmaktadır. Bu platformlarda vakit geçirmek zaman kaybı olup durumu engellememek de depresyon nedeni olmaktadır.

Psikolojik duygu bozukluğu durumu: Bağımlılık durumu artan bireylerde psikolojik sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Duygu karmaşaları durumu da yaşanabilmektedir.

Özenme: Gösterişli ve rahat bir hayat sürülmesi, mutsuz anların yaşanmadığı paylaşımları takip edenlerde insanların hayatına özenme duygusu ortaya çıkmaktadır. Bu özenme durumu kişilerin hırslanarak hayatını düzene sokmasını sağlamakta, mutsuzluğa da itebilmektedir.

Sosyal Medyayı Nasıl Doğru Kullanırız?

Sosyal ağlar insanlar üzerinde birbirini olduğu gibi kabul etmek yerine beğenilme hissini de ön plana çıkarmaktadır. Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor sorusuna beğenilmek uğruna profiller de birbirine benzer olmaktadır cevabını verebiliriz. Sosyal medya etkin ve doğru kullanıldığı zaman fikirler özgür şekilde savunulabilmekte, sosyalleşecek ortamlar sunulmaktadır. Sosyal medya uygulamaları doğru şekilde kullanıldığında kilometreleri bile yakın hale getirmekte, kendimizi geliştirmemize imkan sağlamaktadır. Sosyal medya uygulamaları göz ve omurga bozukluklarına istemeden de olsa neden olabilir. Mavi ışığa maruz kalmak gözümüzde ciddi görme problemlerine neden olabileceği için uzak durmamız gerekmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimleri Nasıldır?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler profesyonel eğitimlerden yararlanabilir. Online eğitimlerle kendinizi geliştirmekle işletmenize de katkı sağlayabilirsiniz. Sosyal medyanın etkileri arasında profesyonel şekilde kendinizi geliştirmeniz yer almaktadır. E-ticaret ve pazarlama alanlarında faydalı bilgiler edinebileceğiniz sosyal medya eğitimleri sosyal medyayı etkin ve doğru şekilde kullanmak elinizdedir.

Read more

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanları içerik üretme ve geliştirme, sosyal medya yönetimi, organik takip sağlama, marka ve firma reklam çalışmalarını yönetme, sosyal medyada tanıtım yapılması gibi kapsamlı hizmetleri yerine getirmekte ve markanızın, firmanızın, sizlerin sınırsız internet dünyasında yer almasını sağlamaktadır. Kapsamlı hizmet yelpazesiyle sosyal medya danışmanları sosyal medya kullanımlarının pazarlama alanında etkili olmasıyla birlikte daha da önemli olmuştur. Sosyal medya danışmanları şirket, ürün ve markaların sosyal medya üzerindeki varlıkların yönetimini sağlamaktadır. Şirketlerin müşteri ilişkileri, dijital pazarlama, iletişim stratejileriyle uyumlu şekilde sosyal medya uygulamalarında görünmesini sağlamaktadır. Marka ve şirketlerin bilinirliğini artırmak için hedef kitleye uygun şekilde takipçiye ulaşılmasını sağlamaktadır. Sosyal medya uygulamalarında bilinirlik sağlanarak sürekli müşteri elde edilmesi için faaliyetlerde bulunmaktadır. Düzenli şekilde sosyal medya için yapılan faaliyetlerin de raporlanmasını ve analizlerini gerçekleştirmektedir. Eksik ve faydalı yönlerin analizi sonucunda yeni stratejilerin planlarına odaklanarak izlenecek yolu belirlemektedir. Sosyal medya danışmanlığı fiyatları pek çok etkene göre değişmektedir. Sosyal medyada yer alan içerik paylaşımlarının sağladığı faydalar hakkında bilgileri tespit etmektedir.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Sosyal medya danışmanı olmak için öncelikle eğitim veren bir üniversite bölümünün olmadığını söylememiz gerekiyor. Halkla ilişkiler, pazarlama, reklam ve işletme gibi bölümlerden mezun olanlar sosyal medya danışmanı olarak görev alma şansına sahiptir. Sosyal medya danışmanı nasıl olunur? sorusuna bazı üniversitelerde reklam, pazarlama ve tanıtım bölümlerinde sosyal medya dersleri verilmektedir diyebiliriz. Üniversite ve çeşitli özel kurumlar sosyal medya danışmanlığı için sertifika programları düzenlemekte, sosyal medya danışmanlığını da ileri düzeye taşımak için destek sağlamaktadır.

Sosyal Medya Danışmanı Nelere Dikkat Etmeli?

Yeteneklerini kanıtlayan kişilerin sosyal medya danışmanlığı olarak işe alındığını ve markalara, kişilere katkıları olduğunu söyleyebiliriz. Sıfırdan başlayanlar için çevrimiçi kurslara kaydolarak, konuyla alakalı kitaplar okuyarak sosyal medya danışmanı olabileceğinizi belirtmeliyiz. Sosyal medya danışmanlarının şu noktalarda dikkat etmesi gerektiğini söylemeliyiz:

Markalaşma ve marka bilinci oluşturularak sürdürülmelidir.

Müşterilerinin hedef kitle ve işi anlayabilmesini sağlamalıdır.

Satış ve etkileşimi artıracak çözümleri bulmasını ve yaratıcılığı geliştirmelidir.

Sosyal medya platformlarının çalışma şekline dair temel bilgi edinilmelidir.

Ücretli sosyal medya reklam kampanyasını oluşturup yönetme yeteneğine sahip olmalıdır.

Performans ve başarı analizi yaparak bunun raporunu oluşturabilmelidir.

Sosyal Medya Danışmanları Ne Kadar Ücret Alır?

Hizmet alacak firmanın hedeflemesi önemlidir. Yönetilecek sosyal medya hesabı sayısı önem taşımaktadır. Gönderi sıklığı ve haftalık gönderi sayısı da önemlidir. Sponsorlu reklamların sıklığı da önem taşımaktadır. Özel günlerde yapılan paylaşımlar ve sıklığı da son derece önemlidir. Hizmetler ve ürünler, etkinlik yönetimleri ve kampanyalar, sosyal medya platformu için farklı gönderiler olup olmaması da sosyal medya danışmanlığı fiyatını belirler. Paylaşılacak gönderilerin görsellerin ne şekilde sağlanacağıysa fiyatlandırmayı belirlemektedir. Sosyal medya danışmanlığı bölümü diye bir bölüm olmayıp sonrasında eğitimler alınabilmektedir. Web sitenizin markanızın güncel bilgilerini de doğru yansıtıyor olması önemlidir.

Sosyal Medya Danışmanlığının Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya danışmanı ücretleri pek çok etkene göre değişmekte olup avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Programınıza, ücretinize, çalışma saatlerinize kendinizin karar vermesi,

Evinizden, ofisten yürüteceğiniz bu iş serbest meslek kategorisine girmektedir.

Kendi işinizin patronu olma hissi yaşarsınız.

Dünyada her yerde insanlarla çalışma imkanına sahip olursunuz.

Öğrenme ve gelişimi destekleyen sosyal medya danışmanlığı aktif olmanızı ve kendinizi geliştirmenizi gerektirmektedir. Bağlılık ve sürekli çalışma gerektirmemektedir. Sosyal medya danışmanlığıyla ilgilenen kişiler istediği müşteriyle çalışma hakkına sahip durumdadır.

Read more