Sosyal Medya ve Geleceğin Mesleği

Sosyal Medya ve Geleceğin Mesleği

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle sosyal medya uygulamalarına olan ilgi de artmaktadır. Sosyal medya uzmanları isim ve marka bilinirliğini artırmak, pazarlama işlemlerini geliştirmekle sorumlu kişilere verilen addır. Sosyal medya uzmanı satışları artırmak için strateji planlaması, izlenmesi ve uygulanması gibi işlemlere sahiptir. Sosyal medya uzmanının görev tanımı sorumluluklarına göre değişmektedir. Markaların isteklerine göre sosyal medya uzmanının görevleri de kendi aralarında ayrılacaktır. Sosyal medya uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yer almakta olup geleceğin de meslekleri arasında sayılmaktadır. Sosyal medya uzmanlarının görevleri şu şekilde sıralanabilir:

İçeriklerin günlük oluşturularak düzenlenmesi, video ve resimlerin eklenmesi,

Sürekli takip halinde olunması, paylaşıma veya ürünlere gelecek olumsuz eleştiriler, şikayetler için ulaşılabilir olmalı,

Kıyaslama, araştırma ve hedef kitle kimliklerinin analizinin yapılması, kitle kimliklerinin şekillenmesiyle sosyal medya stratejilerinin oluşturularak uygulanması,

Gerektiği halde düzeltmeler yapabilmesi,

Marka isimlerini yöneterek promosyonları düzenlemek, sosyal medya hesaplarına erişimi artırmak,

Kriz yönetimini iyi şekilde sağlamak

Sosyal Medyanın Özellikleri Nelerdir?

Sosyal medya uygulamaları katılımcı olması ve paylaşıma izin vermesiyle her dönem sıklıkla tercih edilmektedir. İnternet kullanıcısı olan bireyler internetten bilgi ve haberleri sorunsuz şekilde alabilmektedir. Sosyal medya uzmanı etkili çalışmalarıyla kısa sürede başarılı olabilmektedir. Sosyal medya uygulamaları ulaşılabilir olup internet bağlantısı olan kişiler kolaylıkla sosyal medyada ki gelişmeleri takip edebilmektedir. Sosyal medya analiz edilebilir olup aynı zamanda iletişim kaynağı halindedir. Kullanıcılar da birbiriyle iletişim kurabilir.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya meslekleri arasında yer alan uzman olabilmek için üniversitelerde belli bir bölüm yoktur. Üniversitelerin reklam, pazarlama, işletme gibi bölümlerinden mezun olan kişiler sosyal medya uzmanı olabilir. Belli bir sertifika sahibi olan kişiler sosyal medya alanında uzman eğitimler verebilir. İletişim fakültelerinde yer alan Yeni medya bölümleri 4 senelik eğitimler sunmaktadır. Vakıf üniversitelerinde yer alan bölüm zamanla devlet üniversitelerinde de yer alacaktır. Sosyal medya danışmanlığı adı altında eğitimler verilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olmalı?

Geleceğin meslekleri arasında yer alan sosyal medya danışmanlığı ve uzmanlığı raporlama, analiz yeteneği, ölçümleme yeteneğine sahip olmalıdır. İçerikler belli analizlerle analiz edilmeli, sonraki adımlar verilere göre atılmalıdır. Uzmanların internet sitesi düzenlemesi ve tasarımları hakkında yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olması beklenmektedir. Sosyal medya uygulamalarından beklenen özellikler arasında yer alan seo ve sem gibi araçlara hakim olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra sosyal medya uzmanı maaşlarının oldukça yüksek olduğunu söylemeliyiz. Dijital uygulamalarda tecrübeli olması gereken sosyal medya uzmanları kriz yönetimi konusunda becerikli olmalıdır.

Geleceğin Sosyal Medya Meslekleri Nelerdir?

Dijital dünyada gerçekleşen son trendlere hakim olan sosyal medyada uzmanların da oldukça yetenekli olması gerekir. Sosyal medya uygulamalarına olan talep günden güne artmakta olup sosyal medya uzmanları pazarlamacı, grafiker gibi düşünebilmektedir. Şirket içerisinde yer alan sektörden insanlarla eş zamanlı olarak çalışmalıdır. Uzmanlar yeni fikirlere, grup çalışmalarına yatkın olmalıdır. Sosyal medya uzmanları toplumsal ve kültürel alanlarda temel bilgilere sahip olarak çalışmalarını sürdürmelidir. Özellik kişilerin hangi kesimlere nasıl hitap etmesi gerektiğini bilmesini sağlamaktadır. Dijital platform olan sosyal medya uygulamalarında çalışan kişilerin araştırmacı bir ruha sahip olması gerekmektedir. Yeni içerik üreteceği için hayal gücü geniş, yaratıcı insan olması gerekir. Medya ile ilgili bölümlerin okunması da sosyal medya uygulamalarının yönetilmesine kısa sürede hazırlanılmasını sağlamaktadır. Anılarınızı paylaşmanın yolu olan sosyal medya uygulamaları doğru kullanıldığı zaman sektörde öncü olmanızı da sağlamaktadır.