Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Günümüzde herkesin odak noktası haline gelen sosyal medyanın hayatımızda yeri oldukça büyüktür. Sosyal medyaya göz atmadan bir gün bile geçiremeyen insanlar için uygulamalarda yer alan reklamlarda önem taşır. Bilinçaltımıza işleyen sosyal medya reklamları hayatımızda satın alma psikolojisinin de temellerini atmaktadır diyebiliriz. Farkında olmadan dikkatimizi çeken reklamlar satın alacağımız ürünleri belirlemektedir diyebiliriz. Aradığımız her şeye rahatlıkla ulaşabildiğimiz e-ticaret alanında rekabet de sıcak olmaktadır. Bu noktada herkesin odaklandığı noktaysa sosyal medya olmaktadır. Bu sebeplerle sosyal medya reklamcılığı eğitimi de önem kazanmıştır. Çeşitli sektörlerden insanlar işlerini bu uygulamalar üzerinden duyurmaktadır. Hedef kitlelere ulaşan ürünler rahatlıkla pazarlanır hale gelmektedir. Sosyal medya reklamcılığı bu noktada devreye girmektedir. Sosyal medya üzerinden yapılan reklam faaliyetleri de bu çatı altında toplanmaktadır. Sosyal medyanın ulaşabildiği kitle oldukça fazla olduğundan mükemmel bir dijital pazar haline gelmektedir. Her yaştan, şehirden, öğrenim durumundan, meslekten insanlardan oluşan hedef kitleler özellikle reklam sitelerinin de dikkatini çekmektedir.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

Kurumlar reklamlara ayırdığı bütçeyi verimli şekilde kullanabilmekte, kullanıcılardan sert geri dönüşler alabilmektedir. Kağıda basılı reklam sayfalarının hedef kitlelere ulaşarak tüketicilerle buluşmaları, geri dönüşler alması da mümkündür. Sosyal medya reklamcılığı nasıl yapılır sorusuna uzmanlardan yardım alınmalıdır diyebiliriz. Sosyal medyanın hedef kitleyle iletişime geçirme, geri dönüş sağlama hızı oldukça yüksektir. Dijital pazarlama verimde de oldukça ileri noktadadır.

Neden Sosyal Medya Reklamları Tercih Edilmeli?

Kısa zamanda uygun kitlelere ulaşmayı amaçlayan sosyal medya reklam ve medya uygulamalarının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Erişim kolaylığı: Sosyal medyalara ücretsiz şekilde herkesin üye olabilmesi hedef kitlelere erişilmede başarı sağlamaktadır.

Düşük maliyet: Tıklanma üzerine ücretlendirme yapan sosyal medya uygulamalarının ücretlerine göre çok daha uygundur.

Düzenleme kolaylığı: Reklamların hedef kitlesi, zamanlaması, içeriğini düşük şekilde yapabilmek için oldukça avantajlıdır. Geleneksel reklamlarda yapılacak ufak değişiklikler için harcanan bütçelere göre oldukça karlıdır.

Erişim tespiti: Reklamların tıklanma sayısı, kaç kişiye ulaştığına erişebilmek ürün analizi yapmayı kolaylaştırmaktadır.

Hızlı satış: Reklamların verildiği sosyal ağa konulan linkle tek tıklamayla sayfalara yönelen müşteriler ürünlere kolaylıkla ulaşmakta, reklamlar hızlı şekilde satışa dönüşmektedir.

Hedef kitleleri belirleme seçenekleri: Reklamların hitap ettiği kesimlere ulaşabilmesi açısından cinsiyet, yaş eğitim durumu gibi seçeneklerle hedef kitle yakalanmaktadır.

Sosyal Medya Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Kullandığımız sosyal medya uygulamalarında önümüze çıkan reklamların bazısını gereksiz bulsak da bazılarına ihtiyacımız olmaktadır. Reklamcılık kısmına bakacak olursak en popüler sosyal medya uygulamaları oldukça fazladır. Sosyal medya reklam türleri şu şekilde sıralanabilir:

Facebook Reklamları: En çok kullanıcıya sahip platform olan Facebook üzerinde yaptığınız reklamlar tıklama üzerine ücretlendirme yapmakta, reklam bütçesini de olumlu şekilde etkilemektedir. Bunun yanı sıra çeşitli pazarlama teknikleriyle doğru alanda, doğru kitleye doğru reklamların yayınlanması sağlanmaktadır. Maliyet, yüksek verim ve sağlam iletişimle oldukça iyidir.

Instagram Reklamları: Geri dönüşlerin alınabildiği, medyanın görselliği yüksek reklamlarının yer aldığı İnstagram uygulamasına ürünlerinizin reklamlarını verebilirsiniz. İnstagram uygulamasında reklamcılığa talep de oldukça yüksektir.

Twitter Reklamları: Hashtag ile reklamcılık alanında oldukça faydalıdır. İlgilenen kişilerin rahatça ulaşabildiği, iletişimlerin ön planda olduğu, doğru kullanımla iyi reklamlar verilebilecek platformdur.

Linkedln Reklamları: Profesyonel kullanıcıların yeri olarak bilinen LinkEdLn reklamlarınızı profesyonel kişilere rahatlıkla ulaştırma şansı yakalarsınız. Facebook uygulamasına benzeyen LinkedLn açık artırma reklamları ve tıklama başına ücretleme sistemiyle çalışmaktadır.

Youtube Reklamları: Kullanıcı sayısının milyarlar olarak ifade edildiği Youtube reklamları günlük video izleme sayısının saatleri bulduğu bu platformda reklam verilecek en bilinen alanlar arasında yer almaktadır. Geliştirme seçenekleri reklam modelleriyle vermek istediğiniz mesajı iyi şekilde vermektedir.