Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Sosyal Medya Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Gelişen teknoloji son yıllarda hayatımızın her alanında etkisini göstermektedir. Dünya nüfusunun çoğu sosyal medya uygulamalarını kullanmaktadır. Twitter, Facebook, Youtube, Instagram, Snapchat artık her alanda yer almaktadır. Sosyal medya kullanımının gittikçe arttığı günümüzde hem beden hem de ruh sağlığını korumak da önemlidir. Başımızı kaldırmadan kullandığımız sosyal medya uygulamaları günden güne artmaktadır. Birçok yerle iletişime geçebildiğimiz sosyal medya uygulamaları elimizdeki küçücük cihazlardan bile ulaşılabilir durumdadır. Sosyal medya etkili ve doğru kullanıldığı zaman birçok pozitif faydası olan bir platformdur. Sosyal medyanın toplum üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Vaktimizin çoğunluğunu geçirdiğimiz sosyal medya uygulamalarının beden ve ruh sağlığımızı etkilememesi için dikkatli şekilde kullanılması gerekir.

Sosyal Medya Uygulamalarının Olumsuz Yanları Nelerdir?

Sosyal ağlarla gereğinden çok haşır neşir olan kişiler üzerinde yapılan araştırma sonuçları sosyal medya ağlarının hem bedensel hem ruhsal açıdan etkilerini göstermektedir. Saplantı derecesinde sosyal medya bağımlısı olmamak için kendinize belli süreler koymanız önerilmektedir. Sosyal medya hayatımızı nasıl değiştirdi sorusuna uygulamalarının zararları şu şekildedir:

Yalnızlaşma: Sosyal medya üzerinde günün büyük kısmını geçiren kişilerin artan asosyal hayata geçerek içine kapandığı görülmektedir. Sosyal medyada iyi hal ve mutluluk durumu paylaşan gençler üzerinde olumsuzluklarıysa çok daha fazladır. Hayatın sadece iyi yönlerini gören kişiler çevresinin kendisinden çok iyi durumda olduğu kanısıyla kendini sosyal hayattan da soyutlamaktadır.

Anksiyete: Çeşitli sosyal medya platformlarını kullanan kişilerin huzursuzluk, endişe, uyku bozuklukları ve konsantrasyon eksiklikleri belirtileri oldukça fazladır.

Uyku Bozukluğu: Sosyal medya Sosyal medyayla zaman geçirmek insanların uyku düzenini de bozmaya başlamıştır.

Stres hali: Sosyal medyaya sıklıkla girme nedeni stres atmak olarak görülse de aslında sıkça vakit geçiren kişilerin daha stresli olduğu görülmüştür.

Bedensel Sağlık Sorunları: Uzun süreli sanal ortamlarda zaman geçiren kişilerin aynı pozisyonlarda uzun zaman kalmalarından dolayı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Omurga bozukluğu, boyun düzleşmesi, migren, göz bozukluğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Depresyon hali: Başkalarının gözler önünde ki yaşamını takip etme, kendi hayatlarıyla kıyaslama, özenme gibi durumlar da depresyon nedeni olmaktadır. Bu platformlarda vakit geçirmek zaman kaybı olup durumu engellememek de depresyon nedeni olmaktadır.

Psikolojik duygu bozukluğu durumu: Bağımlılık durumu artan bireylerde psikolojik sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Duygu karmaşaları durumu da yaşanabilmektedir.

Özenme: Gösterişli ve rahat bir hayat sürülmesi, mutsuz anların yaşanmadığı paylaşımları takip edenlerde insanların hayatına özenme duygusu ortaya çıkmaktadır. Bu özenme durumu kişilerin hırslanarak hayatını düzene sokmasını sağlamakta, mutsuzluğa da itebilmektedir.

Sosyal Medyayı Nasıl Doğru Kullanırız?

Sosyal ağlar insanlar üzerinde birbirini olduğu gibi kabul etmek yerine beğenilme hissini de ön plana çıkarmaktadır. Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor sorusuna beğenilmek uğruna profiller de birbirine benzer olmaktadır cevabını verebiliriz. Sosyal medya etkin ve doğru kullanıldığı zaman fikirler özgür şekilde savunulabilmekte, sosyalleşecek ortamlar sunulmaktadır. Sosyal medya uygulamaları doğru şekilde kullanıldığında kilometreleri bile yakın hale getirmekte, kendimizi geliştirmemize imkan sağlamaktadır. Sosyal medya uygulamaları göz ve omurga bozukluklarına istemeden de olsa neden olabilir. Mavi ışığa maruz kalmak gözümüzde ciddi görme problemlerine neden olabileceği için uzak durmamız gerekmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimleri Nasıldır?

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler profesyonel eğitimlerden yararlanabilir. Online eğitimlerle kendinizi geliştirmekle işletmenize de katkı sağlayabilirsiniz. Sosyal medyanın etkileri arasında profesyonel şekilde kendinizi geliştirmeniz yer almaktadır. E-ticaret ve pazarlama alanlarında faydalı bilgiler edinebileceğiniz sosyal medya eğitimleri sosyal medyayı etkin ve doğru şekilde kullanmak elinizdedir.