Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanları içerik üretme ve geliştirme, sosyal medya yönetimi, organik takip sağlama, marka ve firma reklam çalışmalarını yönetme, sosyal medyada tanıtım yapılması gibi kapsamlı hizmetleri yerine getirmekte ve markanızın, firmanızın, sizlerin sınırsız internet dünyasında yer almasını sağlamaktadır. Kapsamlı hizmet yelpazesiyle sosyal medya danışmanları sosyal medya kullanımlarının pazarlama alanında etkili olmasıyla birlikte daha da önemli olmuştur. Sosyal medya danışmanları şirket, ürün ve markaların sosyal medya üzerindeki varlıkların yönetimini sağlamaktadır. Şirketlerin müşteri ilişkileri, dijital pazarlama, iletişim stratejileriyle uyumlu şekilde sosyal medya uygulamalarında görünmesini sağlamaktadır. Marka ve şirketlerin bilinirliğini artırmak için hedef kitleye uygun şekilde takipçiye ulaşılmasını sağlamaktadır. Sosyal medya uygulamalarında bilinirlik sağlanarak sürekli müşteri elde edilmesi için faaliyetlerde bulunmaktadır. Düzenli şekilde sosyal medya için yapılan faaliyetlerin de raporlanmasını ve analizlerini gerçekleştirmektedir. Eksik ve faydalı yönlerin analizi sonucunda yeni stratejilerin planlarına odaklanarak izlenecek yolu belirlemektedir. Sosyal medya danışmanlığı fiyatları pek çok etkene göre değişmektedir. Sosyal medyada yer alan içerik paylaşımlarının sağladığı faydalar hakkında bilgileri tespit etmektedir.

Nasıl Sosyal Medya Danışmanı Olunur?

Sosyal medya danışmanı olmak için öncelikle eğitim veren bir üniversite bölümünün olmadığını söylememiz gerekiyor. Halkla ilişkiler, pazarlama, reklam ve işletme gibi bölümlerden mezun olanlar sosyal medya danışmanı olarak görev alma şansına sahiptir. Sosyal medya danışmanı nasıl olunur? sorusuna bazı üniversitelerde reklam, pazarlama ve tanıtım bölümlerinde sosyal medya dersleri verilmektedir diyebiliriz. Üniversite ve çeşitli özel kurumlar sosyal medya danışmanlığı için sertifika programları düzenlemekte, sosyal medya danışmanlığını da ileri düzeye taşımak için destek sağlamaktadır.

Sosyal Medya Danışmanı Nelere Dikkat Etmeli?

Yeteneklerini kanıtlayan kişilerin sosyal medya danışmanlığı olarak işe alındığını ve markalara, kişilere katkıları olduğunu söyleyebiliriz. Sıfırdan başlayanlar için çevrimiçi kurslara kaydolarak, konuyla alakalı kitaplar okuyarak sosyal medya danışmanı olabileceğinizi belirtmeliyiz. Sosyal medya danışmanlarının şu noktalarda dikkat etmesi gerektiğini söylemeliyiz:

Markalaşma ve marka bilinci oluşturularak sürdürülmelidir.

Müşterilerinin hedef kitle ve işi anlayabilmesini sağlamalıdır.

Satış ve etkileşimi artıracak çözümleri bulmasını ve yaratıcılığı geliştirmelidir.

Sosyal medya platformlarının çalışma şekline dair temel bilgi edinilmelidir.

Ücretli sosyal medya reklam kampanyasını oluşturup yönetme yeteneğine sahip olmalıdır.

Performans ve başarı analizi yaparak bunun raporunu oluşturabilmelidir.

Sosyal Medya Danışmanları Ne Kadar Ücret Alır?

Hizmet alacak firmanın hedeflemesi önemlidir. Yönetilecek sosyal medya hesabı sayısı önem taşımaktadır. Gönderi sıklığı ve haftalık gönderi sayısı da önemlidir. Sponsorlu reklamların sıklığı da önem taşımaktadır. Özel günlerde yapılan paylaşımlar ve sıklığı da son derece önemlidir. Hizmetler ve ürünler, etkinlik yönetimleri ve kampanyalar, sosyal medya platformu için farklı gönderiler olup olmaması da sosyal medya danışmanlığı fiyatını belirler. Paylaşılacak gönderilerin görsellerin ne şekilde sağlanacağıysa fiyatlandırmayı belirlemektedir. Sosyal medya danışmanlığı bölümü diye bir bölüm olmayıp sonrasında eğitimler alınabilmektedir. Web sitenizin markanızın güncel bilgilerini de doğru yansıtıyor olması önemlidir.

Sosyal Medya Danışmanlığının Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya danışmanı ücretleri pek çok etkene göre değişmekte olup avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Programınıza, ücretinize, çalışma saatlerinize kendinizin karar vermesi,

Evinizden, ofisten yürüteceğiniz bu iş serbest meslek kategorisine girmektedir.

Kendi işinizin patronu olma hissi yaşarsınız.

Dünyada her yerde insanlarla çalışma imkanına sahip olursunuz.

Öğrenme ve gelişimi destekleyen sosyal medya danışmanlığı aktif olmanızı ve kendinizi geliştirmenizi gerektirmektedir. Bağlılık ve sürekli çalışma gerektirmemektedir. Sosyal medya danışmanlığıyla ilgilenen kişiler istediği müşteriyle çalışma hakkına sahip durumdadır.