En Çok Kullanılan 4 Sosyal Medya ve Kuruluş Hikayeleri

En Çok Kullanılan 4 Sosyal Medya ve Kuruluş Hikayeleri

Sosyal medya uygulamaları kullanıcıların kendilerinin içerik ürettiği, yayınladığı, paylaştığı online ağlardır. Sosyal medya kişiler ve kurumlar tarafından aktif şekilde kullanılmaktadır. Hızlı erişimler kolaylaşmakta, kullanıcılar makaleler, içerikleri, düşünceler, haberleri, günlük yaşanan gelişmeleri, videolar ve fotoğrafları da sosyal medya aracılığıyla görebilmektedir. Teknolojik gelişmelerle hayatımızda önemli yeri olan sosyal medya geleneksel medyalardan ayrılarak yerini çoktan almaya başlamıştır. Geleneksel sosyal medya platformlarıyla kıyaslanan uygulamalar avantajlarıyla diğer platformlardan çok tercih edilmektedir. Sosyal medya nedir en popüler uygulamalar nelerdir sorusuna en bilinen uygulamaların en sık kullanılan uygulamalar olduğunu söylememiz mümkün. Günümüzde markalar sosyal ağları aktif şekilde kullanmaktadır. Ayrıca hedef kitleye, potansiyel müşterilerle de doğrudan iletişim kurulmaktadır. Sosyal medya uygulamalarının avantajlarıysa reklam hedeflemelerinin net olmasıdır.

Facebook’un Kuruluşu ve Özellikleri

Ülkemizde eski popülerliğini kaybeden Facebook dünyada en çok kullanılan platform konumunu sürdürmektedir. Facebook nasıl kuruldu sorusuna 4 Şubat 2004 günü kurulan Facebook Mark Zuckerberg tarafından hayat geçirilmiştir cevabını verebiliriz. Sadece üniversite öğrencilerinin e-posta adresleriyle giriş yapabildiği sistem olan Facebook zamanla serbest e-postayla giriş yapılır hale gelmiştir. 11 Eylül 2006 yılında tüm e-postaların kullanımına açılan Facebook dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri haline geldi. Sağladığı popülerlik ve yaptığı güncellemeyle dünyada en çok ziyaret edilen site olan Facebook’u satması için Mark Zuckerberg’e çok sayıda teklif gelse de siteyi satmamıştır. Günümüzde sanal gerçeklik ve yapay zekayla da ilgilenen Zuckerberg dünyanın en zenginleri arasında bulunuyor.

Twitter Kuruluşu ve Gelişimi

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Twitter’in kuruluşu ise karışık şekilde gerçekleşmiştir. Twitter nasıl kuruldu? Ne gibi özelliklere sahiptir sorusuna en çok kullanılan uygulamalardandır cevabını verebiliriz. Google firmasının eski çalışanlarından Evan Williams Odeo adında bir startup şirketi kurmuştur. Podcast platformu olarak hizmete sunulan firmaya yeterince ilgi duyulmayınca çalışanlardan yeni fikirler alınmıştır. Jack Dorsey şirket çalışanı olup insanların fikirleri ve durumlarını anında paylaşabileceği bir web sitesi kurmasını istemiştir. Bu fikir Twitter’in temellerini atmıştır. Whatsapp grup konuşmasına benzeyen uygulama internet sistemine entegre edilerek 2006 Ağustos ayında tüm dünyada hızlıca yayıldı. Akıllı telefonların artması ve Türkçe dil desteğiyle sıklıkla kullanılır hale gelmiştir.

İnstagram Uygulaması Kuruluşu ve Özellikleri

Kevin Systorm ve Mike Krieger tarafından piyasaya sürülen Instagram IOS için fotoğrafları paylaşma ve düzenleme uygulamasıydı. 5 Ekim 2010 tarihinde piyasaya sürülen uygulama fotoğrafları alışılagelmiş dışında ekstra filtreli hale getiriyordu. İnstagram da düzenlenen fotoğraflar diğer sosyal medya uygulamalarında da hızlı ve kolay olarak paylaşılmaktadır. 2012 senesinden itibaren ünlüler ve siyasetçiler de İnstagram uygulamasını kullanmaya başlamıştır. Dünyaca ünlü isimlerin kullanıyor olması da uygulamanın popülerliğini günden güne artırmıştır. 1 milyar dolar karşılığında Facebook’a satılmıştır. Instagram açmak isteyen kullanıcı sayısı ve kişilerin sayısı günden güne artmaktadır. 2020 yılı itibariyle değeri 100 milyar dolar rakamını aşmıştır.

Youtube Kuruluşu ve Özellikleri

Paypal çalışanı Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından kurulan Youtube girişimci üçlünün ilk kurduğu çöpçatanlık sitesidir diyebiliriz. Youtube nasıl kuruldu sorusuna sitenin kuruluş amacı üyelerin video yükleyerek birbiriyle tanışmalarını sağlamakken ilgi çekmeyip günümüzde ki şeklini almıştır cevabını verebiliriz. 2004 senesinde futbol maçı yayınlanması, Hint Okyanusunda gerçekleşen tsunami görüntüleri gibi video kayıtlarıyla hayata geçirilmiştir. Günümüzde Youtube piyasa değeri 672 milyar dolar olup yıllık yaklaşık olarak 20 milyar dolar gelir getirmektedir.